LIEČENIE ČAKIER

 

Ste svetelná bytosť

Ste bytosť stvorená zo svetla, lásky a inteligencie. Tieto vlastnosti tvoria esenciu čistej energie. Ste teda energetickou bytosťou. Možno namietnete, že niekedy sa tak vôbec necítite. Pravdu povediac, cítite sa presne naopak. Napriek tomu má v sebe každý z nás neobmedzený zdroj energie a môže tento úžasný dar kedykoľvek využiť.

 Pomocou myšlienok dokážete riadiť tok energie v sebe i okolo seba. Vaše myšlienky určujú nie len to, ako sa cítite, ale aj to, čo prežívate. Spôsobom myslenia k sebe priťahujete a vytvárate rôzne druhy energie. Inými slovami, veci, na ktoré sústredíte svoju myseľ – peniaze, duchovný rast, vzťahy atď. – pôsobia na vaše energetické centrá. Tie sa dajú prirovnať k vetrákom alebo vrtuliam, ktorých lopatky sa prekrývajú. Hovorí sa im čakry, čo v staroindickom sanskrte znamená „kolesá“ alebo „kruhy“.

Hoci máme na tele mnoho čakier, média a liečitelia sa sústreďujú len na niekoľko hlavných, ktoré sa nachádzajú vždy v blízkosti žliaz s vnútorným vylučovaním. Stimulujú tok životnej energie (ki, čchi, prány) telom a zaisťujú mu tak životnú silu. Fungujú ako ramená na paintbalovom stole, ktoré majú za úlohu dopraviť guľôčku na stanovené miesto. Životná energia pochádza z našej božskej podstaty a umožňuje nám prístup ku všetkej múdrosti.

Čakry neustále vyžarujú a nasávajú energiu. Ak sa necháte pohltiť negatívnymi myšlienkami, zanesú sa hustou, temnou energiou. Znečistenými čakrami nemôže energia voľne prúdiť, a vy sa preto budete cítiť unavení a nevyrovnaní. Môžete tiež prísť o niektoré psychické schopnosti, na ktoré ste boli zvyknutí.

Každá téma, ktorej sa vaše myšlienky môžu dotýkať, súvisí s určitou čakrou. Určitú čakru ovplyvňujú myšlienky na peniaze a kariéru, inú zase premietanie o vzťahoch, budúcnosti, chuti k jedlu, životnom štýle a zvykoch, alebo o cieľoch a ambíciách. Ak sú vaše úvahy založené na láske a dôvere, potom všetky vaše čakry pracujú tak, ako majú. Vaša energia i život hladko plynú a vy zažívate harmóniu a blaženosť.

Väčšina z nás sa však občas neubráni starostiam a nedôvere v beh života. Strach potom negatívne ovplyvňuje čakru, ktorej sa daná téma týka. Tá sa zanesie, zmrští alebo naopak zväčší. Následkom toho môžeme byť napríklad unavení alebo apatickí bez zjavenej príčiny.

Stav čakier významne ovplyvňuje intuitívne schopnosti. Keď je váš čakrový systém vyvážený a voľne priechodný, dokážete vidieť budúcnosť svoju i ostatných ľudí, alebo komunikovať s Bohom či anjelmi.

V prirodzenom stave má človek množstvo energie, je tvorivý a používa svoju intuíciu, k tomu, aby sa mohol tešiť z týchto vlastností, nemusí sa nič nové učiť, pretože všetko potrebné sa skrýva vo vnútri.

Rovnako ako sochár musí zo svojej sochy odsekať všetko, čo nemá na konečnom diele byť, musíte sa aj vy zbaviť všetkých strachov, aby ste objavili svoje prirodzené kvality.

 

 

 

Funkcie jednotlivých čakier

Každý človek má v sebe aj okolo seba stovky čakier. Má ich vlastne každý živý organizmus, vrátene planéty Zem. My sa teraz zameriame na hlavné čakry, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život a nachádzajú sa hlboko vo vnútri tela.

Čakry v spodnej polovici trupu sa otáčajú pomalšie než tie v hornej polovici a v hlave.

Spodné čakry súvisia hlavne s materiálnym svetom, tie horné skôr s duchovnými témami.

Čakry sa otáčajú v smere hodinových ručičiek.

Predstavte si vetráky, aké sú na strechách priemyselných budov. Keď sa na niekoho pozorne zadívate, môžete vidieť jeho čakry, ktoré vyzerajú ako také vetráky pri pohľade zo vzduchu.

A rovnako ako dlhovlnné, pomaly vibrujúce svetlo vnímame ich ako teplé farebné odtiene. Spodné čakry majú červenú, oranžovú a žltú farbu. Horné čakry sa točia rýchlejšie a majú studené farby – zelenú, modrú, purpurovú a fialovú.

Až sa vám podarí svoje čakry vyčistiť, získate schopnosť vnímať čakry nie len u seba, ale aj u ostatných.

Naviac budete schopní vidieť aj auru.

 

Čakra koreňa

Koreňová čakra sa nachádza na spodnom konci chrbtice a točí sa zo všetkých hlavných čakier najpomalšie. Jej pomalé vibrácie vytvárajú nádhernú rubínovú červenú. Keď je prvá čakra čistá, trblieta sa ako sýty, jasno červený drahokam. Dala by sa prirovnať k žiarivému rubínu osvietenému silným reflektorom. Zanesená má naopak kalný, tmavo červený odtieň.

Čakra koreňa je spojená s fyzickým bezpečím a ovplyvňujú ju myšlienka a pocity týkajúce sa týchto oblastí:

·       Financie: peniaze, úspory, platenie účtov, dôchodkové pripoistenie, hospodárenie, hazardné hry a lotérie

·       Kariéra: pocit, či ta vaša práca pre vás „tá pravá“ a či ste za ňu dostatočne finančne ohodnotení, zamestnanecké výhody, dôchodok, dochádzanie do práce, prepustenie alebo povýšenie, strach z budúcnosti.

·       Bývanie: sťahovanie, pocit bezpečia, atmosféra a energia vášho domova, jeho usporiadanie (Feng Shui) a údržba, kúpa nového domu alebo bytu

·       Fyzické bezpečie: pocit bezpečia alebo ohrozenia.

·       Uspokojovanie fyzických potrieb: dostatok jedla a odevov pre vás a vašich blízkych.

·       Majetok: dopravené prostriedky, nábytok, šperky, pracovné vybavenie.

 

Obavy z nenaplnenia fyzických potrieb časom spôsobia, že sa čakra koreňa zmenší a stmavne. Doslova svoju koreňovú čakru otrávite starosťami o peniaze, majetok a kariéru a vytvoríte si tak pocit obmedzenia a nedostatku. Budete mať neustále pocit, že s peniazmi nemôžete „vyjsť“. So zablokovanou prvou čakrou sa potom budú plniť vaše najhoršie očakávania (ohľadne peňazí).

Posadnutosť peniazmi, prácou alebo majetkom – workoholický stav mysle – prvú čakru nadmerne preťažuje, následkom čoho sa neúmerne zväčší. Musím však uviesť na prvú mieru, že na veľkých čakrách nie je nič zlého. V tejto knihe sa dokonca budeme učiť, ako všetky svoje čakry zväčšiť. Problém nastáva až vtedy, keď sa od seba veľkosť jednotlivých čakier výrazne líši. Utkvelé myšlienky vytvárajú nerovnováhu, pretože spôsobujú zväčšenie jednej alebo niekoľkých čakier na úkor ostatných. Techniky čistenia čakier vám pomôžu celý systém zharmonizovať tak, aby boli všetky čakry zhruba rovnako veľké a čisté.

 

Sakrálna čakra

Druhá z hlavných čakier sa nachádza uprostred medzi pupkom a spodným koncom chrbtice. Točí sa o niečo rýchlejšie než červená čakra koreňa a má nádhernú oranžovú farbu. Keď je vyrovnaná a čistá, žiari z vnútra bledým, čisto bielym svetlom. Zanesená má dymovo oranžové zafarbenie.

Sakrálnu čakru ovplyvňujú myšlienky a pocity týkajúce sa týchto oblastí:

·       Túžba po uspokojení fyzických potrieb: jedlo, pitie, sex, vzrušenie.

·       Závislosť: na alkohole alebo iných drogách, na jedle alebo iných látkach.

·       Vaše telo: spánok, životný štýl, zdravie, hmotnosť, myšlienky týkajúce sa vzhľadu.

 

Ak sa stresujete témami týkajúcimi sa vášho tela, sakrálna čakra sa scvrkne a zablokuje. Môžete to pocítiť ako neprirodzenú únavu alebo apatiu. Naopak, ak ste svojím telom posadnutý, môže sa vaša sakrálna čakra nafúknuť a neprirodzene zväčšiť. Znova opakujem, že na veľkých čakrách nie je nič zlého, ak sú však čisté a vyvážené.

 

Čakra solar plexu

Tretia z hlavných čakier alebo čakra solar plexu sa nachádza presne za pupkom. Točí sa ešte rýchlejšie než druhá čakra, a preto sa nám zdá, že má jasne žltý odtieň. Čistá a vyvážená čakra solar plexu vyzerá ako žiarivá slnečná guľa s prebleskujúcimi odtieňmi žltej a žiarivo bielej. Ak sa zanesie, získa farbu blata, ako keď zmiešate žltú farbu s hnedou alebo čiernou.

Čakru solar plexu ovplyvňujú myšlienky a pocity týkajúce sa týchto oblastí:

 

·       Sila a moc: strach z moci alebo naopak túžba mať väčšiu moc, strach z autorít, posadnutosť silou a mocou, záujem o osoby alebo skupiny ľudí disponujúce výraznou mocou, súčasné alebo dávne zážitky ovládnutia danou osobou.

·       Ovládanie: strach z ovládania ostatnými, strach zo straty kontroly, túžba po sebaovládaní, túžba mať kontrolu nad danou situáciou alebo ostatnými ľuďmi, súčasné alebo minulé zážitky ovládania okolím alebo vymknutia kontrole.

 

Ak sa obávate, že sa vás okolie pokúša ovládnuť a riadiť, bude vaša tretia čakra pravdepodobne malá a tmavo žltá. Ak ste posadnutí získavaním moci, bude vaša tretia čakra najskôr zväčšená a zakalená.

Pomocou očistných techník popísaných v tejto knihe môžete ako z tejto, tak aj z ostatných čakier uvoľniť všetky strachy a obavy a zbaviť sa mnohých nutkaní.

 

Srdcová čakra

Štvrtú z hlavných čakier, srdcovú, nájdete uprostred hrudníka. Je to zároveň aj prvá z horných čakier, ktoré súvisia s duchovnými témami. Spodné čakry sú prevažne spojené s fyzickým a hmotným svetom.

Srdcová čakra sa točí strednou rýchlosťou a má nádherný zelený odtieň. Čistá a vyvážená srdcová čakra vyzerá ako smaragdový šperk, trblietajúci sa pod jasným svetlom. Znečistená získa tmavý odtieň lesnej zelene.

Srdcovú čakru ovplyvňujú myšlienky a pocity týkajúce sa týchto oblastí:

 

·       Medziľudské vzťahy: vzťah s matkou, otcom, prarodičmi, súrodencami aj ostatnými členmi rodiny, s bývalými milencami a partnermi, s priateľmi, spolupracovníkmi, zamestnávateľmi, učiteľmi, s vrstovníkmi, ale aj s cudzími ľuďmi.

·       Láska: božská láska pochádzajúca z vášho vyššieho ja, romantická  a platonická láska, láska medzi rodinnými príslušníkmi.

·       Pripútanosť k ľuďom: spolu závislosť, nefunkční vzťah založený na závislosti alebo posadnutosti inou osobou.

·       Milosrdnosť a nemilosrdnosť: voči sebe alebo inému človeku (žijúcemu, zosnulému, slávnemu, známemu, rodinnému príslušníkovi), voči zemi, národu, politickej strane alebo organizácii.

 

Akékoľvek obavy ohľadom dávania alebo prijímania lásky sa v srdcovej čakre usádzajú a majú za následok jej zmenšenie a degradáciu. Vzťahy založené na závislosti a posadnutosti obyčajne vyústia k jej zablokovaniu a neprirodzenému zväčšeniu. V oboch dysfunkčných prípadoch nie sú ľudia schopní zažívať skutočnú lásku.

Takmer každý sa bojí oddať sa úplnému splynutiu a hlbokej intimite s druhou osobou, pretože skoro všetci sme už zažili bolesť a sklamanie. Vďaka tomu často spájame lásku s bolesťou a vytvárame si v srdcovom centre ochranné valy, ktoré nás majú ochrániť pred ďalšou bolesťou. Tieto bloky nám ale zároveň nedovolia vzdať sa sebakontroly a bránia nám v hlbokom prežívaní lásky. Našou božskou podstatou je duchovná láska. Je zdrojom všetkej našej sily aj všetkého, čo potrebujeme, všetkého, po čom túžime. Brániť sa láske znamená brániť sa všetkému. Pri čistení srdcovej čakry od týchto strachov budeme pracovať tiež s anjelskou sférou.

Srdcová čakra je jedným z najdôležitejších orgánov pre rozvíjanie intuície a jasnocitu, tzn. „jasného cítenia“. Čím viac dokážete otvoriť a očistiť svoje srdce, tým viac sa budete môcť na svoje intuitívne vnemy spoľahnúť.

 

Hrdelná čakra

Piatou z hlavných čakier, ktorú nazývame hrdelná, nájdete na krku v blízkosti ohryzku. Točí sa ešte rýchlejšie než srdcová, a získava tým jasnú, nebesky modrú farbu. Čistá hrdelná čakra má farbu oblohy za jasného, slnečného dňa, zatiaľ čo zanesená farbu zamračeného, sivého neba.

Hrdelnú čakru najviac ovplyvňujú myšlienky a pocity týkajúce sa týchto oblastí:

 

·       Pravdovravnosť: voči sebe, svojim blízkym, známym, klientom a zákazníkom, spolupracovníkom i nadriadenými, poslucháčom alebo obecenstvu.

·       Komunikácia: vrátane spevu, písaného aj hovoreného prejavu, umeleckej tvorby, chanelingu a učenia iných ľudí.

·       Schopnosti povedať si o svoje potreby: Bohu, svojim blízkym, zamestnávateľovi, spolupracovníkom, ale i sebe samým.

 

Strach z komunikácie hrdelnú čakru oslabuje, čo môže byť vnímané ako nepríjemné pocity v danej oblasti. Neustále nutkanie komunikovať zase môže hrdelnú čakru príliš stimulovať a viesť k nerovnováhe a disproporcionálnemu zväčšeniu.

 

Ušné čakry

Šiesta a siedma čakra sa nachádzajú vo vnútri hlavy, tesne nad ľavým a pravým uchom. Na rozdiel od ostatných čakier sa netočia a sú natočené o 30o nahor od vodorovnej osi. Majú nádhernú červenofialovú farbu. Zdravé ušné čakry vyzerajú ako dva žiarivé drahokamy sfarbené do „ gaštanová“, z vnútra, ktorých prebleskujú biele a svetlo fialové lúče. Zanesené ušné čakry sú nepriehľadné a nevychádza z nich žiadne svetlo. Sú tmavé a zakalené.

Ušné čakry ovplyvňujú myšlienky a pocity týkajúce sa týchto oblastí:

 

·       Komunikácia s Bohom: neochota alebo naopak prílišná túžba počuť božský hlas a bytosti duchovných sfér.

·       To, čo počujte a čo ste kedy počuli: frázy a myšlienky, či už láskyplné alebo založené na strachu, ktoré vám uviazli v mysli, nemilosrdný postoj k ľuďom, ktorí vás slovne napadli, pozitívne i negatívne správy z médií, forma aj energia hudby, hluk a zvuky vášho okolia.

 

Ušné čakry sú dôležitými orgánmi pre schopnosť počuť bytosti duchovných sfér, alebo „jasnosluch“, ktorý nám umožňuje počuť Boha, naše vyššie ja, anjelov a nesmrteľných majstrov, akými sú Ježiš, Quan Yin, Budha, Mojžiš, Krišna alebo Mohammed. Tieto čakry sa najčastejšie upchajú, keď nechceme odpustiť človeku, ktorý nám povedal niečo, čo pre nás bolo zraňujúce počuť. A keď sa z akéhokoľvek dôvodu obávame Počúvať svoj vnútorný hlas a nasledovať ho, scvrknú sa, stmavnú a zakrpatejú.

 

Tretie oko

Ôsma z hlavných čakier sa nachádza uprostred medzi očami. Často sa jej preto hovorí čakra čela alebo ajna. Najčastejšie sa však nazýva tretie oko, a to z jedného dobrého dôvodu. Skúste si zavrieť oči, niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite a zamierte svoju pozornosť do miesta medzi očami. Ucítite alebo dokonca uvidíte oválny predmet – vaše tretie oko, ktoré sa pozerá priamo na vás. Je to oko vášho pravého, alebo vyššieho ja a pozerá sa na vás, pretože všetko podstatné je ukryté vo vašom vnútri. Neexistuje nič, čo by ste nenašli vo svojom srdci alebo mysli. Oddelenosť hmotného sveta okolo nás je len ilúzia.

Tretie oko zaznamenáva celý váš život ako film – všetky myšlienky, pocity aj činy, ale aj emócie všetkých ľudí, s ktorými prídete do styku. V okamihu smrti sa vám celý záznam prehrá pred očami.

Tretie oko sa od ostatných čakier líši tým, že vo svojom strede má „oko“. Obklopuje ho energetické centrum vyžarujúce indigové svetlo, v ktorom prebleskujú jasno biele a purpurové plamienky.

Tretie oko ovplyvňujú myšlienky a pocity týkajúce sa týchto oblastí:

 

·       Budúcnosť: túžba alebo naopak nechuť vidieť, čo nás čaká.

·       Minulosť: keď vás vydesila vízia alebo keď ste boli v tomto alebo v jednom z minulých životov prenasledovaný za svoje „nadprirodzené“ schopnosti (ženy so zvláštnymi schopnosťami boli často upaľované za „čarodejníctvo“), tiež deti, ktorým bolo povedané, že ich schopnosti a jasnozrivosť pochádzaj od diabla, svoje tretie oko často radšej zatvoria.

·       Viera v duchovno: túžba alebo naopak nechuť vidieť duchov a anjelov.

 

Ak je vaše tretie oko, oko vášho vyššieho ja, čisté, mali by ste ho jasne vidieť, ako sa na vás pozerá. Môžete dokonca rozoznať aj to, či je otvorené alebo zatvorené – plne, napoly alebo či na vás žmurká. Niekedy býva tretie oko zahmlené alebo v opare, ktorý mu bráni v jasnom „duchovnom videní“ alebo „pozeraní“.

 

Korunná čakra

Deviata z hlavných čakier sa nachádza na temene hlavy a vyzerá ako stropný ventilátor zafarbený do žiarivej purpurovej. Korunná čakra je v čakrovom systéme ľudského tela najvyššia. Má nezastupiteľnú úlohu pre jasnovidectvo alebo „jasné videnie“, čo je schopnosť prijímať myšlienky, informácie a inšpiráciu od Boha alebo z kolektívneho nevedomia. Ľudia, ktorí dokážu tieto schopnosti využiť, môžu čerpať z nekonečnej studnice nápadov a inšpirácie vesmíru.

Korunnú čakru ovplyvňujú myšlienky a pocity týkajúce sa týchto oblastí:

 

·       Boh: či k nemu máte blízko alebo ste sa mu odcudzili, ak máte k Stvoriteľovi neutrálni vzťah alebo s na neho hneváte.

·       Náboženstvo alebo duchovnosť: ak máte negatívne skúsenosti s tradičným náboženstvom, vaša zloba a neschopnosť odpustiť môžu spôsobiť, že sa korunná čakra uzavrie.

·       Božské vedenie: náš postoj k prijímaniu pokynov a inšpirácie z univerzálneho zdroja. Niektorých ľudí predstava, že by im niekto „hovoril“, čo majú robiť, úprimne desí, aj keby to mal byť Boh alebo kolektívne nevedomie.

·       Viera: naša ochota alebo neochota prijímať informácie z vyšších sfér, tzn. bez toho, aby sme vedeli, odkiaľ pochádzajú.

 

Čistá korunná čakra nádherne žiary sýtym odtieňom purpurovej farby oživenej čisto bielymi odleskami diamantu. Ak je zablokovaná nespracovanými emóciami alebo negatívnymi myšlienkami ohľadom nasledovania vyššieho princípu, Boha alebo negatívnymi skúsenosťami s náboženstvom, má farbu nočnej oblohy. Našťastie všetky čakry pomerne rýchlo reagujú na očistné techniky, vrátane tých popísaných v tejto knihe.

 

Stručný prehľad mien, umiestnení, farieb a funkcií všetkých hlavných čakier

 

H

L

A

V

N

É

 

Č

A

K

R

Y

čakra

umiestnenie

Súvisiace témy

farba

Korunná

Na temene hlavy

Jasnovednosť a božie vedenie

Purpurová

Tretie oko

Uprostred medzi očami

Jasnozrivosť

Tmavo modrá

Ušná

Vnútri hlavy tesne nad ušami

Jasnosluch

Červenofialová

Krčná

Okolo ohryzku

Komunikácia, pravdovravnosť

Svetlo modrá

Srdcová

Vo vnútri hrudníka

Všeobímajúca láska, jednota

Smaragdovo zelená

Solar plexu

V oblasti žalúdka

Moc a ovládanie

Žltá

Sakrálna

Asi 10 cm pod solar plexom

Telesné túžby a chute, závislosti

Oranžová

Koreňová

Na spodnom konci chrbtice

Prežitie a výživa, útočisko, peniaze, základné životné potreby

Červená

 

UMIESTNENIE ČAKIER